Sigrid Bækholt
[email protected]
Undersøkelsen ble lagt ut på facebook-gruppen Storhaug-Min bydel 7. februar.
Hva viser svarene du har fått inn?
– Det er et stort engasjement for å bevare og gjenbruke industri- og historiske bygg, og ikke minst, dyrke videre det kulturelle, mangfoldige og livlige miljøet som er i bydelen. Jeg håper å samle inn flest mulig svar frem til slutten av februar, og legger ved en QR kode til google-docs undersøkelsen.
Hva skal du bruke svarene til?
– Jeg går 5. år på Aarhus Arkitektskole og arbeider nå med masterprosjektet mitt. Jeg valgte masterlinjen «transformasjon». Ved hjelp av ulike tilnærminger skal vi undersøke potensialet for gjenbruk av bygninger.
Masterprosjektet mitt vil foreslå et alternativ til rivning av det tidligere Gummiindustri bygget med adresse Harald Hårfagres gate 15 på Kjelvene. Jeg skal lage et designforslag som bygger på transformasjons-metodene. Ved rivning av byggene risikeres en markant svekkelse av områdets typiske industrimiljø og historie.
Jeg skal utforske kvalitetene ved å bevare og gjenbruke eksisterende bygg. Jeg skal også legge til en funksjon (innhold) som møter dagens behov, og som kan spille en viktig rolle i byggets og områdets videre utvikling.
Da må du gjøre deg kjent i området?
– Ja, helt klart, en viktig del av oppgaven er å undersøke og analysere området og bygningene for å få en bedre forståelse av situasjonen i dag, samt videre potensiale. Det er i den anledning jeg laget undersøkelsen som jeg vil oppfordre flere til å svare på i løpet av februar. Er det viktig å bevare historien? Det tar bare rundt 2 minutter å svare!
Les også: Tar ikke gjenbruk på alvor